
Sunnere produkter
Mills fremmer folkehelse gjennom å tilby sunnere mat, og flere produkter fra planteriket og havet.

FNs bærekraftmål nr. 3
God helse er en grunnleggende forutsetning for menneskers mulighet til å nå sitt fulle potensial og for å bidra til utvikling i samfunnet.
Vi ønsker å påvirke forbrukerne gjennom å inspirere til et sunt kosthold og samtidig fortsette arbeidet med å redusere salt og mettet fett i produktene.
Ingen god helse uten sunn mat
Mat spiller en vesentlig rolle for helsen. Et usunt kosthold, sammen med høyt blodtrykk og tobakk tar flest liv i Norge. Norge har forpliktet seg til å redusere forekomsten av for tidlig død ved hjerte- og karsykdommer, kols, diabetes type 2 og kreft med 33 prosent innen 2030.
I Mills jobber vi for å redusere andel mettet fett i våre produkter. Vi følger kostrådene til Helsedirektoratet som fremhever at det er gunstig å bytte ut mettet fett med umettet fett. Helsedirektoratet anbefaler bruk av planteoljer med umettet fett og myk margarin laget av disse, fremfor smør, smørblandinger, hard margarin og tropiske oljer som palme- og kokosolje. Det er nettopp innen matfett at vi kan gjøre forskjeller. Vi har et bredt utvalg av produkter. At vi reduserer innhold av mettet fett innebærer at våre produkter har et høyt innhold av umettet fett. Det er likevel variasjon i innhold av umettet fett i våre produkter i matfett kategorien
Årets resultater 2024
Mettet fett:
Mills leverer totalt lavere andel mettet fett i 2024 sammenlignet med 2023, 12,4 prosent mot 12,9 prosent 2023.
Matfett:
Mills reduserer andel mettet fett i 2024 til 19,8 prosent sml. 2023 som var 20,0.
Målet var å ikke gå høyere enn 20,5 prosent.
Matvarekategorier i dagligvarehandelen som Mills har produkter i, har økt andelen fett med 0,2 prosentpoeng fra 2023 til 2024.
Mills har redusert andelen fett med 1 prosentpoeng fra 56,6 prosent til 55,6 prosent.
I kategorien matfett, hvor vi har vårt største volum, har vi en reduksjon på 0,3 prosentpoeng, fra 66,2 prosent til 65,9 prosent andel
Tiltak i 2025
- Optimalisere, aktualisere og kommunisere våre produkter for å bidra til at vi tilfører mindre mettet fett (maks 20,0 prosent andel mettet fett innen matfett fra Mills), salt, og mer fisk- og plantebaserte produkter.
- 80 prosent av forbrukerne vet at umettet fett er det sunneste valget, og 60 prosent vet at umettet fett er mer fordelaktig for kolesterolverdier sammenlignet med mettet fett.
- Tilrettelegge for økt kunnskap om margarin, rett fett og prosessering av produkter til ulike målgrupper.
- Mills er en delaktig aktør i kostholdsdebatten.

Mål innen utgangen av 2025
- Signifikant økning i salg ut av butikk fra Mills på plantebaserte- og marine produkter.
- Klimamerkede produkter i alle kategorier.
- Innfri mål fra helsemyndighetene på reduksjon av mettet fett og salt, økt forbruk av grønt, grovt og fisk.
- Gjort forbrukeren i stand til å ta mer bevisste valg.

Vårt løfte innen utgangen av 2025
Tilby sunnere, mer plantebaserte og klimavennlige produkter.
Hjelpe forbruker til å lettere ta sunne valg.
Hovedområdene i vårt bærekraftarbeid
-
Sunnere produkter Vi tilbyr sunnere produkter fra planteriket og havet.
-
Trygg mat Alle våre varer skal produseres på en sikker måte.
-
Ansvarlig arbeidsgiver Våre medarbeidere skal ha en trygg arbeidsplass, hvor alle trives og opplever utvikling.
-
Etikk og miljø i leverandørkjeden Gjennom våre mange leverandører påvirker vi arbeidere og lokalmiljø i store deler av verden.
-
Emballasje Mindre materialbruk og bytte til materialer som lar seg gjenvinne har stor påvirkning. Les mer.
-
Matsvinn Vi gjør alt for å redusere matsvinn i egen produksjon.
-
Klima og miljø Bruk av råvarer, emballasje, produksjon og transport påvirker klimaavtrykket.
-
Samarbeid Nær dialog og smart samarbeid med våre interessenter gjør at vi når felles mål raskere.