
Klima og miljø
Vi kan påvirke dette området direkte, gjennom produksjon og transport og indirekte gjennom hvilke råvarer og emballasje vi velger å kjøpe inn. I klimaregnskapet vårt står råvarene for det desidert største klimaavtrykket.

FNs bærekraftmål nr. 13
Klimaendringer er et globalt spørsmål og kjenner ingen landegrenser. Økningen av gjennomsnittstemperaturen må begrenses til 1,5 °C dersom verden skal unngå katastrofale konsekvenser i fremtiden.
Valg av råvarer gir stor klimaeffekt
Produksjon og forbruk av mat står for en tredjedel av klimagassutslipp og det benyttes store mengder vann. Kombinasjonen av klimaendringer, befolkningsvekst og dagens system for matproduksjon gir et press på mange råvarer og naturressurser.
Vårt klimaregnskap
Mills påvirker klimautslipp direkte gjennom egen produksjon (Scope 1 + 2) eller indirekte gjennom verdikjeden (Scope 3). Vi jobber ihht. klimamål som er Science Based Targets-validerte. Dette er ambisiøse mål som stiller krav til egen forretning samt til oppfølging av leverandører. Våre mål er minimum 42 prosent nedgang i Scope 3-utslipp innen 2030 og å ha klimanøytrale produkter senest 2050.
Vi utarbeider årlige klimaregnskap i tråd med GHG-protokollen for å følge nøyaktig utvikling av utslippene.
I tillegg til Scope 1 og 2 – vår direkte påvirkning – har vi også valgt å inkludere avfall, transport, tjenestereiser, brensel og energirelaterte aktiviteter, resirkulering av emballasje etter bruk, råvarer og emballasje under Scope 3. Under er vårt samlede klimaregnskap for 2024, samt utviklingen fra 2023 og 2022.
Vårt totale Co2-utslipp (Scope 1, 2 og 3) i 2024 øker med 1,6 prosent sammenlignet med 2023. Dette skyldes flere faktorer. Våre største kilder til Co2-utslipp er våre råvarer og emballasje. I 2024 økte vi mengde råvarer og emballasje, noe som forklarer økning i utslipp.
2020-resultatene var første år med fullstendig klimaregnskap. Dette året er derfor vår grunnlinje for våre langsiktige 1,5 graders klimareduksjonsmål validert av Science Based Targets initiative. Sammenligner vi våre totale utslipp i 2024 med baseline-året 2020 har vi redusert våre klimautslipp med 26,2 prosent.
Totale klimautslipp 2024
Råvarer og emballasje er de to største kildene til klimagassutslipp, og de områdene vi i 2024 har prioritert for å oppnå reduksjoner.
Klimaregnskap 2024
Alle tall er oppgitt i tonn CO2 – ekvivalenter.
2020 | 2023 | 2024 | |
Scope 1 | |||
Scope 1 Totalt | 1 629 | 133 | 314 |
Transport | 7 | 11 | 11 |
Stasjonær forbrenning | 1 538 | 120 | 112 |
Kjølegasser | 84 | 2 | 192 |
Scope 2 | |||
Scope 2 Totalt | 608 | 392 | 430 |
Elektrisitet | 590 | 378 | 402 |
Fjernvarme | 18 | 13 | 28 |
Scope 3 | |||
Scope 3 Totalt | 97 668 | 68 673 | 73 021 |
Innkjøpte varer og tjenester | 1702 | 1529 | 1187 |
Kapitalvarer | 2079 | 2117 | 2038 |
Tjenestereiser | 144 | 161 | 172 |
Ansattes arbeidsreiser | 306 | 322 | 267 |
Drivstoff og energirelaterte aktiviteter | 442 | 229 | 252 |
Oppstrøms transport og distribusjon | 3120 | 2521 | 2247 |
Nedstrøms transport og distribusjon | 1583 | 1211 | 1312 |
Avfall | 343 | 389 | 145 |
Resirkulering av solgte produkter | 598 | 466 | 413 |
Emballasje | 13 571 | 5877 | 6686 |
Råvarer | 73 782 | 57241 | 58 302 |
SUM | 99 904 | 72 588 | 73 765 |
Energiforbruk per tonn produserte varer har en svak oppgang fra 2023 til 2024. Vi jobber kontinuerlig med å redusere energiforbruket i våre fabrikker, enten som direkte prosjekter med energireduksjon som mål, eller at vi får effekter når nytt, mer energieffektivt utstyr settes inn og erstatter gammelt utstyr. Selv om vi reduserer energibruken noen steder, så kan den øke som følge av andre endringer, som volumøkninger generelt eller for prosesser som krever mer energi enn andre, økt behov for vask mellom små serier, eller utetemperaturer.
Vannforbruk per tonn produserte vare har gått svakt opp fra 2023 til 2024. Vi jobber kontinuerlig med å redusere vårt vannforbruk på alle lokasjoner og har mye fokus på riktig vannforbruk i produksjonen.
Grafen viser klimautslipp per produsete tonn fra vugge til grav, såkalte Scope 1, 2 og 3-utslipp. Fullstendig klimautslipp ble rapportert første gang i 2020. Sett mot 2023 har er tallet likt for 2024.
Resultater i 2024
- Fornyet ventilasjonsanlegg for i fabrikken i Drammen. Dette har redusert energiforbruket med 400 000 kwh/h
- Energireduksjon som følge av bytte av varmeveksler i fabrikken i Fredrikstad, bruk av energieffektive pumper og overgang til LED-lys har redusert energiforbruket med 790 000 kwh
- Redusert vrak med 4 tonn/år av salatbegre som følge av ny teknologi for restoksygenmåling på hovedlinjene
- Investert i forbedret renseprosess for å innfri skjerpede krav til vannrensing i Drammen
- Identifisert prosessforbedringer for renseprosessen i Fredrikstad for å tilfredsstille skjerpede rensekrav
Viktigste tiltak gjennomført i 2024
- Fornyet ventilasjonsanlegg i Drammen med reduksjon av energiforbruk som følge av gjenvinning
- Investert i forbedret renseprosess i Drammen for tilfredstillelse av skjerpede rensekrav

Mål innen 2025
- Klimanøytral produksjon.
- 15 prosent reduksjon av klimautslipp på råvarer og emballasje.
- Leverandører har satt klimamål.
- Klimamerkede produkter i alle kategorier.
- Klima- og miljøfokus i nye anlegg og prosesser.

Våre tiltak i 2025
- Investering i biologisk rensetrinn og forbedret slamhåndtering i Fredrikstad
- Reduksjon av svinn og overvekt med 1,6 MNOK, år som følge av ny multihodevekt og sjekkvekt på salatlinje BE08
- Gjennomført pilot for energimåling i Drammen og Fredrikstad
- Fornye ventilasjonsanlegg i Fredrikstad (trinn 1)
Vårt klimaløfte
Klimanøytral produksjon fra 2021 og 42 prosent reduksjon i Scope 3
innen 2030.
Leverandører som står for 70 prosent av klimautslipp fra råvarer og emballasje skal ha satt seg Science based targets-validerte klimamål.
Hovedområdene i vårt bærekraftarbeid
-
Sunnere produkter Vi tilbyr sunnere produkter fra planteriket og havet.
-
Trygg mat Alle våre varer skal produseres på en sikker måte.
-
Ansvarlig arbeidsgiver Våre medarbeidere skal ha en trygg arbeidsplass, hvor alle trives og opplever utvikling.
-
Etikk og miljø i leverandørkjeden Gjennom våre mange leverandører påvirker vi arbeidere og lokalmiljø i store deler av verden.
-
Emballasje Mindre materialbruk og bytte til materialer som lar seg gjenvinne har stor påvirkning. Les mer.
-
Matsvinn Vi gjør alt for å redusere matsvinn i egen produksjon.
-
Klima og miljø Bruk av råvarer, emballasje, produksjon og transport påvirker klimaavtrykket.
-
Samarbeid Nær dialog og smart samarbeid med våre interessenter gjør at vi når felles mål raskere.